Osmaniye’de Kızartma yağları kontrol edildi

Osmaniye’de Kızartma yağları kontrol edildi

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlileri tarafından kızartmada kullanılmakta olan bitkisel yağlar kontrolü gerçekleştirildi. 20.07.2018 13:49

Ekipler tarafından kızartma yağlarında mevcut polar madde miktarları ve kızartma yağı sıcaklıklarını kızartma yağı ölçüm cihazları ile ölçerek işletmecilere uyarılarda bulundu.

Kızartma yağı ölçümleri patates kızartması satan dönerciler, fast food işletmeleri ve kızartılmış tatlı imal eden işletmelerde yapıldı.
Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam ”Gıda üretiminin tüm aşamalarında ortaya çıkabilecek sağlık risklerinin önceden tespit edilerek kontrol altına alınması gerekir. Kızartma yağları eğer kalite standartlarının altında kullanılırsa gıda güvenliği sağlanamamış olur. İşletmecilerimiz yağları günlük olarak değiştirmelidir. Hatta yoğun kullanım durumunda bu daha da sıklaştırılmalıdır. Çok fazla kullanılan kızartma yağları halk sağlığını tehdit eder. 
Bu nedenle kontrollerde Kızartmada Kullanılmakta Olan Katı ve Sıvı Yağlar için Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği kapsamında ekiplerimiz ölçümler yapmaktadır” şeklinde konuştu.
Sağlam, kızartma yağlarına yönelik kontroller sıklaştırılarak devam edeceğini belirtti.  Resul Özdil


Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ