Kış soğukları tansiyon ve kalp krizini tetikliyor

Kış soğukları tansiyon ve kalp krizini tetikliyor

Havaların soğumasıyla birlikte kış aylarına özgü hastalıklar da kendini hissettirmeye başladı. Özellikle bu dönemde grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı tedbirler alınırken, kalbi de unutmamak gerekiyor.03.12.2018 00:00

Araştırmalara göre kış döneminde kalp rahatsızlıklarınınrngörülme sıklığı yüzde 50 oranında artıyor. Özel Osmaniye Sevgi HastanesirnKardiyoloji  Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Adnan Doğan,rnkış aylarında kalp rahatsızlarına karşı alınması gereken önlemler hakkındarnbilgi verdi.

rnrn

KOL VE SIRT AĞRILARININ İHMAL EDİLMEMELİ

rnrn

Yapılan birçok bilimsel çalışma kış aylarında kalp krizirngörülme sıklığının arttığını ortaya koymaktadır. Çoğu zaman göğüste baskırntarzında hissedilen kalp krizi, sol kola doğru yayılan bir ağrı şeklindernkendisini göstermektedir. Kimi zaman ise kas incinmesini andıran,  boyna ya da sırta vuran ağrı şeklinde derngörülebilmektedir.

rnrn

KIŞ SOĞUKLARI TANSİYON VE KALP KRİZİNİ TETİKLİYOR

rnrn

Soğuk havalarda yükselen tansiyon kalp krizlerini dernetkilemektedir. Kalp soğuk havalarda atım hızını ve kan dolaşımınırnhızlandırarak, vücudun sıcaklığını korumaya çalışmaktadır. Bu durum kalbe binenrnyükü artırır ve normalden fazla yorulmasına neden olur. Zinde ve sağlıklırnkişilerde bu artış yararlı sonuçlar sağlarken, kalp ve damar sistemi zayıf olanrnkişilerde kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

rnrn

BU AYLARDA GRİBE DİKKAT!

rnrn

Kış ayları grip salgınlarının en sık görüldüğü dönemdir.rnGrip vücutta tıp dilinde “inflamasyon” denilen genel bir iltihabi durumurnoluşturmaktadır. İltihaplanma sürecinde kan damarları içerisinde oluşmuşrnkolesterol plaklarının daha yumuşak ve çatlamaya eğilimli olduğu bilinmektedir.rnGripten korunmak için özellikle kalp hastalığı riski bulunan kişilerin aşırnyaptırması gerekmektedir. Grip aşısı yüzde 100 koruyucu olmasa bile, gribinrndaha hafif seyirli geçmesini sağlamaktadır. Ayrıca kanın içerisindekirnpıhtılaşmaya katkıda bulunan hücrelerin de sayısında artış gözlenir.

rnrn

D VİTAMİNSİZ KALMAYIN

rnrn

Kış döneminin başında D vitamin düzeyleri kontrolrnedilmelidir. Özellikle hipertansiyon ve kalp hastalığı öyküsü bulunanlarda Drnvitamin düzeyleri çok önemlidir. D vitamin eksikliğinin yüksek tansiyon verndamar sertliğine zemin hazırladığı bilinmektedir. D vitamininin vücuttarnsentezlenmesini sağlayan tek kaynak güneş ışınlarıdır. Güneş ışınları kışrndöneminde çok sınırlı olduğundan vücuttaki D vitamini oranı belirgin birrnbiçimde düşmektedir. Bu durumu önlemenin tek yolu D vitamininin vücudarndışarıdan alınmasıdır.

rnrn

AĞIR EGZERSİZ YAPMAYIN

rnrn

Kış aylarında özellikle yeni yıl ile birlikte yaşam tarzırndeğişikliği yönünde bazı kararlar alınmaktadır. Kişiler bu dönemde kilo vermekrnve daha iyi görünebilmek için spor salonlarına yönelmektedir. Spor salonlarındarnyapılacak ağır egzersizler alışık olmayanlar kişilerde gizli kalmış bir kalprnproblemini gün ışığına çıkartabilmektedir. Egzersiz programına düşük tempodarnbaşlanmalı ve kontrollü bir şekilde arttırılmalıdır.

rnrn

SOĞUK HAVADA ÇALIŞANLAR SIK SIK MOLA VERMELİ

rnrn

Çok düşük ısılarda açık havada uzun süre kalınmamalıdır.rnSoğuk havalarda dış ortamlarda bir iş yapılması gerekiyor ise 10-15 dakikalıkrnsürelere bölünüp, aralarda mola verilmesi gerekmektedir. İş yaparken kalprnhızının, hedef kalp hızı düzeylerini aşmamasına özen gösterilmelidir.

rnrn

BESLENME VE UYKU DÜZENİNE ÖNEM VERİN

rnrn

Hormon salgı mekanizmalarının, kış aylarında oluşanrndeğişikliğe kolay adapte olabilmeleri için dinlenme ve uyku düzenine dikkatrnedilmelidir. Bunun yanı sıra beslenme ve bol sıvı alınması çok önemlidir.rnİnsülin seviyesinde artış yaşanmaması ve kan şekerinin daha düzenli seyretmesirniçin şekerli ve nişastalı gıdaların fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Tuzrntüketimine de dikkat edilmelidir. Tuzun fazla tüketilmesi tansiyonunrnyükselmesine ve kalbin çabuk yorulmasına sebep olabilmektedir. Omega 3 yönündenrnzengin gıdaların tüketilmesi kolesterol ve trigliserid oranlarınınrndüzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

rnrn

KALP HASTALIĞI RİSKİNİZİ BELİRLEYİN

rnrn

Bunlarla birlikte kalp hastalığı riskinin ne derece yüksekrnolduğunun belirlenmesi son derece önemlidir. Eğer yüksek risk grubu içinde yerrnalınıyor ise mutlaka konunun uzmanı bir doktordan yardım alınmasırngerekmektedir. Resul Özdil

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ