Osmaniye’de “Masal Yarışması” Sonuçlandı

Osmaniye’de “Masal Yarışması” Sonuçlandı

Toplam 133 yarışmacının katıldığı eserlerin değerlendirilmesi sonunda dereceye giren ve ödül alacak eser ile sahipleri belli oldu.03.12.2018 00:00

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim  Genel Müdürlüğü’nce 81 İl’de yapılmasırnplanlanan “Masallar yarışıyor” etkinliğinin Osmaniye ilindeki yarışmasırnsonuçlandı.

rnrn

Her ilin adına düzenlenen “Masallar yarışıyor” adlı yarışma,rnOsmaniye’de  İl Kültür ve TurizmrnMüdürlüğü’nce Osmaniye Belediyesi işbirliğince gerçekleşti.

rnrn

Okul öncesi çocuklara yönelik olarak, yeni ve özgünrnmetinlerin yazılarak masal yazma sanatına kazanılmasını özendirmek amacı ilerndüzenlenen bu yarışmaya katılmak isteyenler için 17 Ekim 2018 tarihindernbaşvuruları başlatırken, son katılım tarihinin 16 Kasım 2018  olduğu duyurularla belirtildi.

rnrn

Yarışmaya elden, posta veya kargo yolu ile toplam 133 eserrnkatıldı. Yarışmaya katılan eserlerdeki masal metinleri; Türkçeyi doğru, etkilirnve kurallarına uygun kullanma, Akıcılık, rnsözlü kültür  unsurlarınarnuygunluk,  masal motiflerini  güncelleyerek kullanabilme,  okul öncesi rnyaş grubuna uygunluk koşulları üzerine değerlendirme  yapıldı.

rnrn

Yarışmaya katılan eserler bireysel olarak seçici kurulrnüyeleri tarafından değerlendirilip puan verildi.

rnrn

Yarışma eserleri; Osmaniye rnKorkut Ata Üniversitesi rnFen-Edebiyat Fakültesi’nden Dr. Öğretim Görevlisi  Ali Doğaner, İl Milli Eğitim Müdürlüğü adınarnTürkçe Öğretmeni Nalan Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü  Folklor Araştırmacıları Gül İnce ile AlirnGüneş, Masal yazarı Bekir Dağsever ile Osmaniye Ozanlar, Şairler ve YazarlarrnDerneği Başkanı Mustafa Bardak tarafından 133 eser değerlendirilerek dereceyerngirenler belirlendi.

rnrn

Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan TorunrnBaşkanlığında  yapılan toplantı ilerndeğerlendirme sonuçlarına göre; Birincilik ödülünü, “Şehzadenin gerçek dostu”rnmasalı ile  Düziçi ilçesindenrnkatılan  Fatih Kaya, İkincilik ödülünü,rn“Padişah ile otacı” masalı ile rnHatay/Dörtyol ilçesinden  SabrirnÖzkan,  Üçüncülük ödülünü “Su perisi”rnmasalı ile  Osmaniye’den Ece Nur Karslırnkazandı.

rnrn

Yarışmanın Mansiyon ödülünün sahibi  ise; “Tılsımlı hurma” eseri ile Osmaniye’denrnBerika  Emine Gedik olarak belirlendi.

rnrn

Yarışmaya katılan eserlerin rnsahiplerine, 7-16 Aralık 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan “Osmaniyern3. kitap fuarı” etkinlikleri kapsamında ödülleri verilecek.

rnrn

Yarışmada dereceye giren eser sahiplerinin ödülleri, KitaprnFuarının açıldığı ilk günde; Osmaniye Belediye Başkanlığı tarafından; Ödüller;rnBirinciye; 2 bin, İkinciye; Bin 500, Üçüncüye; 1.000, Mansiyon ödülü olarak isern500 Tl olarak  verileceği açıklandı.

Diğer OSMANİYE haberleri

  • PAYLAŞ