SOKÜM Üyeleri Yılın Son Toplantısını Yaptı

SOKÜM Üyeleri Yılın Son Toplantısını Yaptı

Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Somut olmayan kültürel miras tespit kurulu (SOKÜM) üyeleri 2018 yılının 2. dönem toplantısını yaptı. 03.12.2018 13:43

İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun Başkanlığında yapılan yılın son toplantısında gündemdeki maddeler üzerine görüşüldü, yapılan çalışmalarda görüş alış-verişinde bulunuldu.

Bir önceki toplantıda alınan kararlar ve yapılan çalışmalarla ilgili olarak, Somut olmayan kültürel miras alanlarında; “Toplumsal uygulamalar, ritüeller ve şölenler” (Evlenme gelenekleri) kapsamında gerçekleştirilen “Bayrak geleneği” konusunda tespit formu hazırlandı.

Ayrıca, “El sanatları geleneği” kapsamında ise “Bez dokuma” geleneği konusunda tespit formu hazırlandı.

“Gösteri sanatları” kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarla “Bozlak havaları” konusunda da tespit formu hazırlandı.

Toplantıda, 2019 yılı birinci dönem somut olmayan kültürel miras toplantısına sunulmak üzere Osmaniye’de  “Gösteri sanatları” kapsamında gerçekleştirilen “Osmaniye yöresinde oynanan değişik halay türleri” konusunda tespit formu hazırlanması planlandı.

Yine 2019 yılı birinci dönem toplantısında görüşülmek üzere, “Doğa ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamalar” kapsamında gerçekleştirilen “Değirmen kültürü” konusunda tespit formu düzenlenmesi planlandı.

Gelecek yılki toplantıya sunulmak üzere “El sanatları” kapsamında gerçekleştirilen “Osmaniye geleneksel giysileri” konusunda da tespit formu düzenlenmesi yapılan toplantıda belirlendi. 

Diğer OSMANİYE haberleri

  • PAYLAŞ