Yasaklı Wikipedia Korsan Olarak Yayına Girdi

Yasaklı Wikipedia Korsan Olarak Yayına Girdi

Erişime engellenen internet sözlüğü Wikipedia, bağlı olduğu Wikimedia Vakfı dışındaki kişiler tarafından korsan olarak yeniden açıldı.08.09.2017 10:34

eçtiğimiz Nisan ayında Türkiye'de yayını yasaklanan Wikipedia haberini, Tamindir.com sayfalarından "Wikipedia Türkiye'de Yasaklandı" başlığı altında yayınlamıştık. Ülkemizde yasağa takılan internet ansiklopedisini (henüz) yasaksız olan yeni adresi, orijinalinin bağlı olduğu Wikimedia Vakfı ile ilgisi olmayan bir oluşum.

İnternet basınında yayınlanan haberlere göre, yeni açılan www.turkcewikipedia.org adresinden erişilebilen bu sitede, tüm orijinal Wikipedia içerikleri bulunuyor. Söz konusu yayın, Wikipedia'nın Türkiye'de erişime engellenmesine sebep olan içerikleri de bünyesinde barındırıyor. Tamamen orijinal Wikipedia adresinin yansıması olan www.turkcewikipedia.org, aynı orijinal sitesi gibi kullanılıyor ve farklı bir içerik veya tasarım sunmuyor. Söz konusu sitede bulunan içerikler de alıştığımız gibi kopyalanarak kullanılabiliyorlar.

Wikipedia'nın Türkiye'deki editörleri, bu yeni yayın hakkında, "Bu web sitesinin Wikimedia Vakfı ile bir bağlantısı bulunmuyor. Vakfın wikipedia.org dışında başka bir alan adı yok" şeklinde konuştular ve korsan Wikipedia'nın alan adının Ankara'da kayıtlı olduğunu işaret ettiler.

Wikipedia sitesinin orijinal kaynağına, "5651 sayılı Kanun uyarınca BTK'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden" erişim yasağı getirilmiş ve bu yasağın ne kadar süreceği de netleştirilememişti.


Etiketler: Wikipedia giriş programı

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ